Od dawien dawna bicepsy są symbolem siły. Ich napinaniem i eksponowaniem popisują się gwiazdy boksu, sportów walki, lekkoatletyki i innych konkurencji oraz zwykli ludzie.

A skoro tak jest, warto mieć co pokazać – zwłaszcza, że wytrenowane bicepsy mają tę wyjątkową cechę, że napięte przybierają atrakcyjny dla oka, wypukły, kulisty kształt.

W ARTYKULE:

 1. BUDOWA BICEPSA
 2. POZYCJA RAMION
 3. BALANSOWANIE CIAŁEM
 4. TEMPO POWTÓRZEŃ
 5. CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW
 6. MANIPULACJA POWTÓRZENIAMI
 7. SERIE I PRZERWY
 8. IZOMETRYCZNE NAPINANIE

BICEPS

(MIĘSIEŃ DWUGŁOWY RAMIENIA)

GŁOWA KRÓTKA

rozpoczyna się na wyrost kruczym łopatki i tworzy krótkie, wąskie i płaskie ścięgno, zrośnięte ze ścięgnem mięśnia kruczo-ramiennego. W dolnej części, jeszcze powyżej stawu łokciowego, caty biceps znowu rozdwaja się na grube, okrągłe ścięgno, przyczepione do guzkowatości kości promieniowej przedramienia oraz powierzchowne, cienkie i płaskie rozcięgno, kończące się w powięzi przedramienia.

GŁOWA DŁUGA

zaczyna się długim i cienkim ścięgnem na guzku nadgrzebieniowym łopatki, potem kieruje się na bok i zakręca do dołu, oplatając głowę kości ramiennej, która spełnia rolę bloczka. Następnie schodzi do dołu w bruździe międzyguzkowej kości ramiennej i łączy się z głową krótką, tworząc wrzecionowaty brzusiec. Patrząc od przodu widzimy, że głowa długa leży bardziej po zewnętrznej stronie ramienia.

CIEKAWOSTKA W POŁOŻENIU PRONACYJNYM (NACHWYT) DOLNE ŚCIĘGNO ! MIĘŚNIA DWUGŁOWEGO OWIJA SIĘ WOKÓŁ KOŚCI PROMIENIOWEJ, DZIĘKI CZEMU i MOŻE ODWRACAĆ PRZEDRAMIĘ, WPROWADZAJĄC JE W POŁOŻENIE SUPINACYJNE . (CZYLI PODCHWYT). W TAKIM POŁOŻENIU MIĘSIEŃ GENERUJE NAJWIĘKSZĄ SIŁĘ I I NAJBARDZIEJ SIĘ UWYPUKLA (PRZY ZGIĘCIU PRZEDRAMIENIA).

BALANSOWANIE CIAŁEM

Pozycja stojąca jest bardzo podobna do pozycji siedzącej z pionowo ustawionym tułowiem, z tym, że mamy w niej dużo większe możliwości balansowania ciałem (dotyczy bioder i tułowia). Wykorzystuje się to szczególnie w początkowej fazie ruchu unoszenia ciężaru (powtórzenia oszukane), gdyż pozwala to użyć do ćwiczenia większego ciężaru.

Robiąc ćwiczenie sztangą w pozycji stojącej, nie można skręcać dłoni w stawach nadgarstkowych. Gdy chcemy zmienić sposób wykonania tego ćwiczenia, zostaje nam tylko zmiana szerokości chwytu sztangi. Chwyt na szerokość ramion oraz węższy, mocniej stymuluje głowy długie, natomiast chwyt szerszy głowy krótkie.

W przypadku sztangielek, unosząc i opuszczając je, możemy obracać dłonie w stawach nadgarstkowych (supinacja), co daje mocniejszą stymulację bicepsów.

Aby w pełni wykorzystać funkcję głowy długiej, należy, niezależnie od tego, czy siedzimy, czy stoimy, unosić łokcie do góry, aby w górnej pozycji gryf sztangi/sztangielki znalazł się na wysokości nosa.

Spis Treści

Bicepsy bez tajemnic cz.1

Bicepsy bez tajemnic cz.2

Bicepsy bez tajemnic cz.3

Bicepsy bez tajemnic cz.4

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
 • Bicepsy bez tajemnic cz.4

  SPOSOBY IZOMETRYCZNEGO NAPINANIA BICEPSÓW Izometryczne (bez wykonywania ruchu) napinanie m…
 • Bicepsy bez tajemnic cz.3

  MANIPULACJA LICZBĄ POWTÓRZEŃ Na poziomie osób zaawansowanych w treningach (można stosować …
 • Bicepsy bez tajemnic cz.2

  POZYCJA RAMION Są znaczące różnice w pracy bicepsów między ćwiczeniami wykonywanymi w pozy…
Załaduj więcej Trening

3 komentarze

 1. […] 5 minut temu Bicepsy bez tajemnic cz.1 […]

 2. […] 8 minut temu Bicepsy bez tajemnic cz.1 […]

 3. […] Bicepsy bez tajemnic cz.1 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Białko – produkt niezbędny w diecie sportowca

Białko pełni bardzo ważną rolę u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Niestety bieg…