SPOSOBY IZOMETRYCZNEGO NAPINANIA BICEPSÓW

Izometryczne (bez wykonywania ruchu) napinanie mięśni odgrywa szczególną rolę w treningu bicepsów. Zjawisko to zauważyli wyczynowi kulturyści już kilka dekad temu. Skuteczność silnego, izometrycznego napinania mięśni potwierdziły też badania naukowe.

01 – Mocne napinanie bicepsów w momencie maksymalnego ich skurczu. Doskonale sprawdza się w ćwiczeniach ze sztangą, sztangielkami, na wyciągach i na maszynach. Zaleca się zatrzymanie ruchu na 1 sekundę w momencie maksymalnego skurczu bicepsów i w tym czasie wykonanie bardzo mocnego napięcia tych mięśni. Osoby zaawansowane w treningach mogą wydłużać czas maksymalnego napięcia bicepsów do 2 sekund.

02 – Bardzo mocne napinanie bicepsów od razu po zakończeniu serii. Może to trwać nawet 10 sekund.

03 – Zastosowanie zasady wstępnego napięcia mięśni zanim jeszcze chwycimy ciężar. Aby wykonać serię, napinamy bicepsy tak mocno, jak to jest tylko możliwe, nie wykonując przy tym żadnego ruchu.

04 – Izo-dynamiczne unoszenie przedramion. Polega na tym, że unosimy przedramiona ze sztangielkami do punktu krytycznego (zgięcie w stawie łokciowym około 90°). Następnie zatrzymujemy ruch na 15-20 sekund i w tym czasie ściskamy gryfy sztangielek najsilniej jak się da, po czym kontynuujemy ruch unoszenia sztangielek. Następnie opuszczamy sztangielki do pozycji wyjściowej.

W ten sposób robimy 8-12 powtórzeń kończąc serię z zapasem siły jeszcze na 1 powtórzenie lub robiąc ją do wyczerpania mięśniowego (brak siły na wykonanie kolejnego powtórzenia).

Ciężar sztangielek dobieramy tak, jak do zwykłej serii liczącej 15 powtórzeń. Robimy 3-4 takie serie 2 razy w tygodniu.

SPOSÓB CZWARTY DRASTYCZNIE ZWIĘKSZA STRES METABOLICZNY, CZYLI PROCESY FIZJOLOGICZNE ZACHODZĄCE W TRENOWANYM MIĘŚNIU, TAKIE JAK PRZYHAMOWANIE ODPŁYWU KRWI (NAPOMPOWANIE), NIEDOTLENIENIE, OBRZMIENIE KOMÓRKOWE, LOKALNY WYRZUT HORMONÓW PRO ANABOLICZNYCH, KWASU MLEKOWEGO I REAKTYWNYCH FORM TLENU. SĄ TO CZYNNIKI NAJSILNIEJ WPŁYWAJĄCE NA PROCESY WEWNĄTRZKOMÓRKOWE PROWADZĄCE DO SYNTEZY BIAŁEK MIĘŚNIOWYCH.

Andrzej Michalak

Spis Treści

Bicepsy bez tajemnic cz.1

Bicepsy bez tajemnic cz.2

Bicepsy bez tajemnic cz.3

Bicepsy bez tajemnic cz.4

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • Bicepsy bez tajemnic cz.3

    MANIPULACJA LICZBĄ POWTÓRZEŃ Na poziomie osób zaawansowanych w treningach (można stosować …
  • Bicepsy bez tajemnic cz.2

    POZYCJA RAMION Są znaczące różnice w pracy bicepsów między ćwiczeniami wykonywanymi w pozy…
  • Bicepsy bez tajemnic cz.1

    Od dawien dawna bicepsy są symbolem siły. Ich napinaniem i eksponowaniem popisują się gwia…
Załaduj więcej Trening

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Białko – produkt niezbędny w diecie sportowca

Białko pełni bardzo ważną rolę u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Niestety bieg…